درباره امامزاده


مقبره ای واقع در قله جنوب روستا که به سلطان کریمشاه معروف می باشد.ساختمان قدیمی آن هم اکنون با همت مردم روستا در حال بازسازی می باشد.برخی دلیل نامگذاری روستا به عنوان خانیکشاه را وجود این امامزاده می دانند. در کتب تاریخی و جغرافیایی بارها به وجود این امام زاده در روستای خانیک اشاره شده که در این جا به برخی از آن ها اشاره می شود:

* در فرهنگ جغرافیایی ایران جلد نهم صفحه 144 نشریه جغرافیایی ارتش آورده خانیک شاه دهی است از دهستان برون بخش حومه شهرستان فردوس
* آقای دکتر لطف الله مفخم در کتاب فرهنگ آبادی های ایران صفحه 169آورده خانیک شاه یکی از آبادی های فردوس بشمار می آید و
* آقای علی اکبر دهخدا در کتاب لغتنامه صفحه 216نگاشته : خانیکشاه دهی است از دهستان فردوس
* در دفتر بقاع متبرکه اداره اوقاف خراسان به شماره 47ـ الف آورده سلطان کریم شاه در خانیک مدفون است.
* آقای دکتر محمد حسین پاپلی در فرهنگ آبادی صفحه 631آورده : امام زاده سلطان کریم شاه در فردوس مدفون شده به شماره 14 34 17 و در صفحه 219 همان کتاب محل دفن امام زاده سلطان کریم شاه را در روستای خانیک به شماره 14 34 17 قرار داده
* آیة الله سید محمد مهدی بحرالعلوم در کتاب 4336بقعه از بقاع امام زادگان صفحه 50 می نویسد نوه حضرت موسی بن جعفر علیه السلام در خانیک دفن شده است.
* منبع: متن تأییدیه صادر شده توسط حجة الاسلام و المسلمین علی فلسفی که از سوی آقای احمد طالب الحق هم تآیید گردیده است.

این مکان که در جوار مزار شهدای گرانقدر روستا قرار دارد نیازمند توجه جدی است. لازم به ذکر است کار بازسازی بنای امام زاده چندین سال است که توسط مردم آغاز شده ولی به دلیل مشکلات مالی نیمه تمام مانده است.